Žhavé téma- nové písmo Comenia Script - pokračování

4. května 2011 v 18:01

Comenia Script část druhá.


Nemyslíte, že se Comenia Script svou jednoduchostí lépe hodí do dnešní doby?

Rychlá doba nás svádí k odtažitosti a povrchnosti, chybí nám zakořeněnost. Tu bychom mohli hledat právě v písmu, které u nás vzniklo již za první republiky. A my můžeme psací písmo vykreslovat rychle, ale zároveň projevíme sami sebe a v písmu zůstane jakási šťavnatost. Comenia Script nás limituje svou schematičností, kvůli které nejsme v kontaktu se svým prožíváním.

Není Comenia Script vhodnější pro dyslektické děti víc než psací forma?

Považujeme tento argument za nepromyšlený nebo přímo falešný. Mnozí pedagogové říkají, že dyslexie je u každého dítěte individuální a velmi rozsáhlý problém. Ke každému dítěti musíme přistupovat svébytně. Propojování písmenek a souvislý tah umožní dyslektikům procvičovat, co potřebují, spojovat obě hemisféry. Comenia Script svými izolovanými písmenky naopak podporuje jejich roztříštěnost.

V jakém konkrétním případě by podle vás mohl nový typ písma ovlivnit kulturu našeho národa?

Samozřejmě, že písmem se nemůže změnit duše národa či jednotlivce. Ale národ má písmo vtisknuté genech, jednotná předloha ho spojuje a vytváří národní soudržnost. Plošné využívání Comenia Script by mohlo vést k nerozlišenosti, schematičnosti a stádnosti. Připadá nám jako takové užitkové písmo.

Jak se v písmu pátrá po osobnosti člověka? Dá se vysledovat i v Comenia Scriptu?

My nehodnotíme osobnost člověka podle jednotlivostí a dílčích znaků, ale vnímáme písmo jako celek, díváme se na něj jako na obrázek nebo na pohyb. Nečteme písemný obsah, ale sledujeme formu, kterou byl sdělen. Pro nás je jen důležité, podle jaké školní předlohy se člověk učil psát, jestli byl jeho vzorem Comenia Script nebo psací písmo, abychom určili, jakým způsobem se od vzoru odklonil a individualizoval svůj projev. Tudíž grafologové s nástupem písma Comenia Script rozhodně nepřicházejí o práci, jak tvrdí autorka Comenia Scriptu.

Můj komentář: já vidím hlavní problém, že písmo není spojité. Při rozhovoru pí Lencová stále tvrdila, že takové ty malé patky (serify) právě slouží k napojování písmen. A tímto argumentovala, že je tedy to písmo spojité.
Ale jak trefně poznamenal můj kolega, tím že do suchého WC nalejeme kbelík vody, tak z něj splachovací záchod neuděláme.

A co na to ministerstvo školství ?? Uvidíme.


Příště uvidíte ukázku a porovnání školních předloh a též Comenia Scriptu.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Malkiel Malkiel | Web | 17. května 2011 v 0:05 | Reagovat

Já jsem zřejmě průkopníkem Comenia scriptu, protože píšu tiskacím písmem už desítky let. Mé psací písmo totiž po mně nikdo nepřečte, ani já.:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama