Žhavé téma- nové písmo Comenia Script

4. května 2011 v 17:59

Comenia Script část první.


Jak komentují nové písmo Comenia Script grafoložky Helena Baková a Světlana Francová z České Grafologické Komory? Podle jejich slov není nutné vymýšlet nové typy písma, pokud bychom upravily aktuální psací verzi zpět do podoby, kterou měla za první republiky, a zbavili bychom ji některých prvků, které do ní vnesla totalita.
Nelíbí se nám například přílišné zúžení většiny písmen. Psaní úzkých obloučků a sevřených tvarů může u dětí vést k většímu napětí. Jinak nám ale předloha z roku 1932 připadá naprosto ideální, funkční a vyvážená. Pokud děti píší psace, učí se plynulosti pohybů.

Jaké aspekty by se vůbec měly zohledňovat při vytváření písma?

Hlavní aspekt pro nás představuje spojitost, která u Comenia Scriptu chybí. Plynulost je lidem vlastní a nenávazností písma jdeme proti naší přirozenosti. Ani děti se pak nemohou dostatečně uvolnit. Písmo podle nás nepředstavuje pouze tvar, ale hlavně pohyb. Psát přerušovaně nám připadá velmi nesnadné. Někdo argumentuje tím, že písmo je jednodušší. Ale je vůbec potřeba dětem snižovat laťku právě při nácviku jemné koordinace rozvíjející se mozek? Ať se rozhodnou samy v dospělosti, jakou formou budou psát.

Jak může užívání jiného typu písma ovlivňovat dětskou psychiku?

Písmem dáváme dětem určitý výrazový vzor, který kopírují stejně, jako kopírují třeba chování dospělých. Pokud kopírují fragmentované písmo, které postrádá souvislost, určitě to na ně má nějaký vliv. Navíc písmo Comenia Script zdůrazňuje střední zónu, přesahy nahoru či dolů jsou výrazně omezeny. Rozpad písma na jednotlivá písmena u dětí pak může podporovat plošší prožívání a neučí se plynule regulovat své emoce a projevovat výrazem písma svou přirozenost.

Pokračování ...........................
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama